Kritériá

 

                                                 

Obdobie predpovede:            

Typ produktu:

Konvektívne stupne a abreviácie:

6:00 UTC – 6:00 UTC

 riadna prognóza 

žiadny  – neočakávajú sa nebezpečné sprievodné javy

12 – stupne pravdepodobnosti výskytu nebezpečných sprievodných  javov 

X UTC – max 12h min 1h

 nowcasting

MD   mezomerítková diskusia

6:00 UTC – 6:00 UTC min 2 dni vopred

 vyhliadka   

RP  – rozšírená predpoveď

 

 

Riadna prognóza:

Pravdepodobnosti výskytu nebezpečného javu sa vydávajú v prípade zhody všetkých fyzikálnych parametrov podstatných pre výskyt aspoň jedného nebezpečného konvektívneho javu v oblasti záujmu, ako je uvedené v hlavičke vo Vennovom diagrame. 

1. stupeň: 15%  - malé riziko/výskyt javov v izolovanom meradle

2. stupeň: 35%  - stredne veľké riziko/výskyt javov v roztrúsenom meradle

3. stupeň: 50%  - vysoké riziko/početný výskyt nebezpečných javov

Vydané stupne na hlavnej stránke reprezentujúce dané pravdepodobnosti len upozorňujú na výskyt javov, nejedná sa o žiadne výstrahy na prípravu akejkoľvek formy opatrení!   Očakávané sprievodné konvektívne procesy sú opísané na hlavnej stránke v texte predpovede pod mapou.

- Ide o nasledovné fenomény: prívalové zrážky, silné alebo veľmi silné nárazy vetra, výskyt veľkých alebo veľmi veľkých krúp, prípadne výskyt tornáda.  

Je treba podotknúť, že k stupňom niesu explicitne priradené hodnotové škály, ktoré vydávajú v Slovenskom hydrometeorologickom ústave.

Je však nutné si uvedomiť, že jednotlivé európske meteorologické služby (ZAMG,DWD,SHMÚ,ČHMÚ,IMGW...) majú odlišné kritériá pre nebezpečné javy napr. v závislosti od lokálnych topografických žvláštností povrchu, rozdielnych klimatických podmienok, kvality zástavby, stavu infraštruktúry, typu vegetácie a i.

Naše konvektívne stupne sú predovšetkým kvantitatívnym a pravdepodobnostným vyjadrením predpovede nebezpečných javov v priestore vyfarbených plôch, ktoré môžu spôsobiť škody na majetku alebo ohroziť ľudské zdravie:

prívalové lejaky: bahnotoky, upchaté kanalizácie, zosuvy pôdy, vybreženie riek a povodne; 

tornáda: poškodená alebo zničená infraštruktúra, inžinierske siete, ekosystémy; 

krúpy: poškodené alebo zničené strechy domov, autá, úroda, vegetácia, veľká akumulácia krúp na zemi a upchaté kanalizácie; 

vietor: popadané stromy, strhnuté strechy, poškodená infraštruktúra a inžinierske siete (strhnuté elektrické vedenia a i...).

Je potrebné zdôrazniť, že snáď najproblematickejším aspektom je predpoveď úhrnu zrážok, pretože možnosť jeho predikcie je do veľkej miery limitovaná v zmysle výsledkov mnohých štúdií, ktoré upozorňujú na fakt nekonzistencie s metódou prísad.

Nie vždy je intenzívna labilita a mimoriadna vlhkosť vzduchu príčinou vysokých úhrnov zrážok. Z tohto dôvodu je rozumnejšie zamerať sa na mikrofyziku oblaku (napr. zistiť, či sa väčšina zrážkotvornej činnosti deje v teplej fáze oblaku tzv. koalescencia pri nízkom centroide), ruka v ruke s vyhodnotením strihovej povahy atmosféry prostredníctvom vektorovej analýzy hodografu (internal dynamics method).

- Evaluáciu mapovej predpovede je možné vykonať prostredníctvom záznamov v ESWD (pre plochy vydaných stupňov) a databázy atmosférických výbojov Blitzortung.

Mezomerítková diskusia (MD)

Pri vydaní mezomerítkovej diskusie ide o analýzu podmienok zameranú na aktuálnu poveternostnú situáciu v rámci úzkeho územia. Jedná sa o operatívnu reakciu na zmenu podmienok od riadnej prognózy, alebo akúkoľvek inú prognózu vo vymedzenom časovom intervale 1-12h.   

Rozšírená predpoveď (EF) a vyjadrenie neistoty:

Zo simulácie GFS na deň dopredu je vidieť, že veľkosť rozptylu jednotlivých modelových scenárov (rozdielnych počiatočných podmienok) je malá, avšak pre potreby prognózy konvekcie môže aj táto skutočnosť predstavovať potenciálny neúspech, najmä pri hraničných podmienkach v atmosfére (prítomnosť zvlneného frontálneho rozhrania alebo vývoj búrok v predchádzajúcich hodinách).

Aj napriek tomu, že prognostikom analyzovaná situácia pri zachytení všetkých kľúčových faktorov môže zaručovať veľmi priaznivé vyhodnotenie predpovede, je nutné sledovať pravdepodobnostné scenáre/stavy rozptylov (ako možno vidieť na analýze AT 500hPa s krokom 24hodín nad Českom).

"Špagety" izoteriem vykazujú väčšie rozptyly v dôsledku zvýšených hodnôt cyklonálnej vorticity a jej vývoja v priestore topografie Álp a to znamená väčšiu mieru neistoty predpovede.

Vyhliadky na 2dni dopredu sú len orientačné aj napriek podrobnej analýze podmienok, pretože veľké rozptyly častokrát výrazne prekračujú nastavené kritériá vydávania predpovedí.

Ako vzor možno uviesť analýzu AT 500hPa na 72hodín dopredu: Brázda nad územím Balkánu je charakteristická veľkými rozptylmi izoteriem pri mierne pozmenených okrajových podmienkach v  dôsledku rozdielnej advekcii absolútnej geostrofickej vorticity v blízkosti osi brázdy a rozdielnej advekcii teploty vzduchu.

Vydávanie rozšírených predpovedí nezasahuje do verifikácie a môžeme v nich vyznačovať plochy na rozsiahlejšom území a pokryť modelovú variabilitu priamo v kreslení konvektívnych stupňov. 

Ukážka outlook-u: